View Text Only Version

Graduate Student Association

GSA Members

Contact Us  

Graduate Student Association

GSA Executive Board Members 2016-2017

Executive Board Members

Sarah Tansits Headshot

Sarah E. Tansits, President 


Sarah is a 2009 West Chester University graduate with a BA in Communicative Disorders and a minor in Psychology. In 2016 she left her full time job to pursue her master's in the Higher Education Counseling & Student Affairs program. Sarah is currently serving as the chapter adviser to the Psi Gamma chapter of Phi Mu Fraternity, as well as serving as Secretary of The Katie Foundation (a non-profit in memory of a dear friend to promote mental illness awareness). Sarah is currently the Graduate Assistant for Student Leadership and Involvement.   She is very excited to be working as your GSA president this 2017-18 year.  

 

Maureen Dillon, Vice President

 

LaShae Peterson Headshot

LaShae Peterson, Treasurer 


LaShae is currently enrolled in WCU’s Masters of Social Work program as a first year, full time student, and expected to graduate in May 2018. She is pursuing a Geriatric Certificate along with her MSW to become a Geriatric Social Worker specializing in the elderly population.

 

Molly Anderson, Secretary

 

 

TBD, Program Coordinator 

 

 

Faculty Advisor: Dr. Jacqueline Hodes, Counselor Education

Department Representative Council Members

Department Representative Committee Overview

  • Applied and Comp. Mathematics: Lane D'Alessandro
  • Applied Statistics: Emily Badis
  • Athletic Training: Emily Brandley
  • Biology: Tatum Simms-Matthews
  • Business Administration: Jon Skursha
  • Communication Studies: Andrew Hiles & Linda Ranieri
  • Communicative Disorders:
  • Computer Science: Kashish Khare
  • Counselor Education:
    • Brittany Buchanan (School Counseling)
    • Sarah Tansits (Higher Education/Student Affairs)
  • Criminal Justice: Maada Farhssey
  • Doctor of Nursing Practice (DNP): Karen Detweiler
  • Doctorate of Public Administration: Rosa Quintana
  • Early Childhood Education:
  • Early and Middle Grade Education: Kurt Atherholt
  • English: Cassie Pugmire
  • Geography & Planning: Kenneth Thompson
  • Geoscience:
    • Becky Connolly
    • Beatrice O'Hara
  • History: Heather Williams
  • Holocaust and Genocide Studies: Jenna Fagan
  • Human Resource Management: Michelle Reyes
  • Kinesiology/Exercise & Sport Physiology: James Pinola
  • Kinesiology-Athletic Training: Morgan Worley
  • Languages and Cultures: Michelle McGowan
  • Literacy: Chelsea Lucas
  • Mathematics:
  • Music: Rebecca Pershouse-Olson
  • Nursing: Michelle Kensey
  • Nutrition: Kirsten Kelley
  • Philosophy: Sarah MacIntosh
  • Professional and Secondary Education: Alicia Franklin
  • Psychology: Megan Shabe
  • Public Administration: (vacant)
  • Public Health: Ruth Montesines
  • Social Work: Nora Wright (Main Campus) Tonita Glover (Philadelphia Campus)
  • Speech Language Pathology: Hannah Symons
  • Special Education: Abby Albright
  • Sports Management: Kellie Vetter
  • TESOL: Margo Duey
Back to top of page.