Graduate Student Association Awards

The Graduate Student Association Award for Excellence

The student will receive the following: 

  1. Acknowledgment from the GSA and the Graduate Dean
  2. Cord from the GSA to wear at commencement; students will be informed how to obtain their cord
  3. Invitation to stand and be recognized at commencement
In the Field
In Scholarship and/or Creative Activity
In Leadership, Service and/or Advocacy

2021 Spring Award Winners

Angela Bussanich (Applied Statistics), Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy
Veronica Siko (Biology), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
John Johnston (Department of Ensembles and Conducting Studies), Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy
Ceara Caisido (Department of Instrumental Studies), Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy
Michael Bilik (Department of Vocal and Keyboard Studies), Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy
Caitlin Moore (Doctor of Nursing Practice), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Caitlyn Moore (Doctor of Nursing Practice (DNP)), Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy
Ariana Zahn (Doctor of Psychology (PsyD) Program in Clinical Psychology), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Jessa Malatesta (Doctor of Psychology (PsyD) Program in Clinical Psychology), Excellence In The Field
Veronica Parris (Doctor of Psychology (PsyD) Program in Clinical Psychology), Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy
Joanna Kohlbus (ECE M.Ed.), Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy
Madison Weary (Ed.D. in Policy, Planning and Administration), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Anne Marie McGinni (Graduate Certificate in Gerontology), Excellence In The Field
Melanie Snyder (Graduate Certificate in Gerontology), Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy
Tania Edwards (Graduate Nursing), Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy
Tania Edwards (Graduate Nursing - Nurse Educator), Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy
Shakira Davis (Graduate Social Work), Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy
Lezlie Blair (Higher Education Policy and Student Affairs), Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy
Jenna Walmer (Holocaust and Genocide Studies), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Andrew Mancini (M.Ed. in Applied Studies in Teaching and Learning), Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy
Gabrielle Trofa (M.Ed. in Applied Studies in Teaching and Learning), Excellence In The Field
Regina Cerebelli (M.Ed. in Applied Studies in Teaching and Learning), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Mariel Quindlen (M.Ed. in Literacy and Reading Specialist Certfication K-12), Excellence In The Field
Straso Jovanovski (M.S. Criminal Justice), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Shanon Ward & Daniel Purnell (M.S. General Psychology), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Thomas Kiker (M.S. Industrial Organizational Psychology), Excellence In The Field
Jacob Mensinger (MA in English (Literature Program)), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Sarah Emery (MA in Mathematics), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Hannah Kaptur (MA TESOL), Excellence In The Field
Shannon Fyalkowski (Master of Public Health (MPH) Program), Excellence In The Field
Arelene Beltran (Master of Urban and Regional Planning), Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy
Holly Wentworth (Master's in Education with Certification Woodrow Wilson Teaching Fellowship), Excellence In The Field
Rogelio Ayllon (MBA), Excellence In The Field
Henry Brown (MS Applied and Computational Mathematics), Excellence In The Field
Christian Miles (MS in Athletic Training - Post Professional Concentration), Excellence In The Field
Melissa Felicetti (MS in Athletic Training Professional Program), Excellence In The Field
Daniel Purnell (MS in General Psychology), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Shanon Ward (MS in General Psychology), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Ian Brastow (MS in Geography), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Jennifer Yaksich (MS in Human Resource Management), Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy
Andrew (Drew) Roesch (School Counseling), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Brittany Shoemaker (Special Education), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Naziha Belazzougui (Special Education), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Rachel Shuster (Special Education), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Becca Shoemaker (Speech-Language Pathology), Excellence in the Field
Courtney Brennan (Speech-Language Pathology), Excellence in the Field
Lana Gorelik (Speech-Language Pathology), Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy
Maddi Esch (Speech-Language Pathology), Excellence in Scholarship

2020 Fall Award Winners

Christine (Chris) Miller (Clinical Mental Health Counseling), Excellence In The Field
Heba Elzoherry (School Counseling), Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy
Diane Allen (MBA), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Brittany Hendler Dietz (Music Education), Excellence In The Field
Felicia Mule (Music Performance), Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy
Aubrey C. Redd (M.S. in Community Nutrition), Excellence In The Field
Mary McGlinchey (M.Ed. in Applied Studies in Teaching and Learning), Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy
Emily Devereux (DPA), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Christopher Palmer (Biology), Excellence In The Field
Ashley Schafer (Master of Public Health, MPH), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Natalie Murray (Master's in English), Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Alaina Sforza (MPA), Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy
Ashle Morris (Graduate Nursing - Adult/Gerontology), Clinical Nurse Specialist Excellence in Scholarship and/or Creative Activity
Kimberly Orlando (Literacy), Excellence In The Field
Victoria DeCesare (Literacy), Excellence In The Field
Andrew Walker (Geography), Excellence In The Field

2020 Spring Award Winners

Eric Terkpertey, Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy

Matthew Dummeldinger, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Summer Chatelain, Excellence In The Field

Ariel Leahy, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Kate Gale, Excellence In The Field

Alexandria Hatchett, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Stephanie (Mannix) Synhorst, Excellence In The Field

Jon Kilgannon, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Sarah K. Franzone, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Dinah Warren, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Jill Creighton, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Mike Powers, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity AND Excellence in the Field

Maria Lepore-Stevens, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Ariana Ciamaricone, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Fred Feldman, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Lydia Pehlert, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Melanie Anderson, Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy

Ashley Lyles, Excellent in Leadership

Jeffrey Markland, Excellent in Leadership

Jenna Walmer, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Holly Gasper, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Brittani Bacchi, Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy

Mary Murphy, Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy

Diane Allen, Excellence In The Field

Brandon Medley, Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy

Stephen Mazzola, Excellence In The Field

Teresa Hudson, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Tina Riordan, Excellence In The Field

Candice McCoy, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Amrit Baral, Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy

Lauren Fleisher, Excellence In The Field

Emily Bellwoar, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Jonathan E. Privado, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Samantha Sofia, Excellence in Scholarship and/or Creative Advocacy

Adrianna Korey, Excellence in Scholarship and/or Creative Advocacy

Christian Johnson, Excellence in Scholarship and/or Creative Advocacy

2019 Award Winners

Jacqueline Magnarelli, Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy

Christine McNeal, Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy

Nicole Davidson, Excellence In The Field

Shalyn Leigh, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Erin George, Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy

Shannon Romano, Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy

Rosymar Magana, Excellence In The Field

Ashley Cifarelli, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Lindsay Costello, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Lindsey Donahue, Excellence In The Field

Margaret (Molly) Kennedy, Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy

Marissa Caldwell, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Rachel Van Tassel, Excellence In The Field

Kevin Hazley, Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy

Taylor Patchak, Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy

Kathleen Rodgers, Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy

Michael J. Cohen, Excellence In The Field

Christopher Stancil, Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy

Heather Hayes, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Maureen Breen, Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy

Kay Bogunovich, Excellence In The Field

Mark McGowan, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Nicki Perrone, Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy

Madison Pollino, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Daniel Terlecky, Excellence In The Field

Branden Green, Excellence In The Field

Grace Tancredi Hafer, Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy

Brianna Caprio, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Suzanne Sellers, Excellence in Leadership, Service and/or Advocacy

Colin Mancini, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Elizabeth Cook, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Katelyn Stidham, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Hunter Gregory, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Doreen Smeck, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

Daniel Wohlberg, Excellent in the Field

Jeffrey G. Price, Excellence in scholarship

Michael Weiss, Excellence in Scholarship and/or Creative Activity

 

Graduate Dean's Professional Development Award

The Graduate School offers the Graduate Dean's Professional Development Award which provides funding to current graduate students to attend conferences that are beneficial to professional development and degree advancement.

Additional Funding
  • Contact department graduate coordinator or secretary to inquire about additional travel funding.
Back to top of page.