Committees

Course, program, and policy proposals are reviewed in the appropriate committee (list below), discussed at a meeting of the CAPC Executive Committee, and then brought before the General Assembly.

(2021-2022 CAPC Member Terms )

2021-2022 CAPC Executive Committee

2021-2022 CAPC Members by Committee

Academic Review Committee

  • Elizabeth Pfaffle: Chair
  • Sami Abdel-Salam, New Programs Advisory Chair
  • Linh Ngo
  • Jade Burris, Low Enrollment Advisory Chair
  • Patricia Davidson, Course Review and Revalidation Chair
  • Thomas Haughey (proxy for Liz Staruch; Fall 2021)
  • Josh Auld, Program Review Chair
  • Carolyn Meehan
  • Barb Swartz (proxy for Lisa Marano)

General Education Committee

  • Karen Mitchell: Chair
  • Shawn Pfeil, Distributive Areas Chair (Spring 2022)
  • Rodney Mader, Interdisciplinary Chair
  • Andrew Sargent, Diverse Communities Chair
  • Michael Holik
  • Juliet Wunsch, Distributive Areas Chair (Fall 2021)
  • Justin Rademaekers, Writing Emphasis Chair
  • Jenna Becker Kane, Speaking Emphasis Chair
  • Jelena Colovic-Markovic, Ethics Chair
  • Taek-yul (Ted) Kim
  • Mary Houser
  • Miguel Ceballos (proxy for Valerian DeSousa)
  • Jen Bacon, Dean (ex-officio)
  • Undergraduate Student Rep

Graduate Programs and Policies Committee

  • Vanessa Johnson: Chair
  • Nicole Cattano
  • Marc Gagne
  • Laura Renzi (proxy for Cynthia Haggard)
  • Hyunsoo Kim
  • Orkideh Mohajeri
  • Kristen Crossney (proxy for Jeremy Phillips; Sabbatical Fall 2021/Spring 2022)
  • Diane Santori
  • Mia Ocean
  • Camilo Diaz Pino
  • Clayton Garthwaite, Library Faculty Rep
  • Dan Ilaria, CPE Facilitator (ex-officio)
  • Kathleen Howley, Vice Provost for Academic Affairs (ex-officio)
  • Ally Drames, Graduate Student Rep

Undergraduate Policies Committee

  • Giovanni Casotti: Chair
  • Michael Guiry
  • Whitney Katirai
  • Marci Major
  • Andrew Snyder
  • Matthew Shea
  • Karen Dickinson
  • Kathleen Howley, Vice Provost for Academic Affairs (ex-officio)
  • Megan Jerabek, Director of Academic Records (ex-officio)
  • Undergraduate Student Rep

Undergraduate Programs Committee (UGPC)

  • Scott Heinerichs: Chair 
  • Giovanni Casotti, UGPC Co-Chair
  • Mahmoud Amer, Culture Cluster Chair
  • Michele Belliveau
  • John Bellomo
  • Jongwoong Kim
  • Melissa Cichowicz
  • Kevin Dean
  • Lori Fuller
  • Tara Guerriero
  • Christine Karpinski
  • Sojung Kim
  • Jeremy Brazas
  • Robert Main
  • Francis Atuahene
  • Benjamin Chambers
  • Brent Ruswick
  • Yan Liu (Grace), Library Faculty Rep
  • Ann Lieberman Colgan, Non-classroom Faculty Rep
  • Dan Ilaria, CPE Facilitator (ex-officio)
  • Kathleen Howley, Vice Provost for Academic Affairs (ex-officio)
  • Undergraduate Student Rep

Course Review and Revalidation Subcommittee (reports to Academic Review)

  • Patricia Davidson: Chair
  • Carolyn Meehan
  • Barb Swartz (proxy for Lisa Marano)

Culture Cluster Subcommittee (reports to UGPC)

  • Mahmoud Amer: Chair
  • Sojung Kim
  • Israel Sanz-Sanchez
  • Heather Sharpe
  • Rachel McMullin

Distributive Areas Subcommittee (reports to Gen Ed)

  • Juliet Wunsch: Chair (Fall 2021)
  • Shawn Pfeil: Chair (Spring 2022)
  • Mary Houser
  • Ralph Sorrentino
  • Tianran Chen
  • Ron McColl
  • Metello Mugnai

Diverse Communities Subcommittee (reports to Gen Ed)

  • Andrew Sargent: Chair
  • Miguel Ceballos
  • Jocelyn Manigo
  • Adam Gumble
  • Patricia Swasey Washington
  • Zeinab (Zee) Baba

Ethics Subcommittee (reports to Gen Ed)

  • Jelena Colovic-Markovic: Chair
  • Taek-yul (Ted) Kim
  • Jess Sullivan-Brown
  • Tiffany Jones
  • Helen Schroepfer
  • Selen Razon

Interdisciplinary Subcommittee (reports to Gen Ed)

  • Rodney Mader: Chair
  • Michael Holik
  • Ramona-Elena Stone
  • Jordan Stokes
  • Matt Waite
  • Liam Lair

Low Enrollment Advisory Subcommittee (reports to Academic Review)

  • Jade Burris: Chair

New Programs Advisory Subcommittee (reports to Academic Review)

  • Sami Abdel-Salam: Chair

Program Review Subcommittee (reports to Academic Review)

  • Josh Auld: Chair
  • Linh Ngo
  • Thomas Haughey (proxy for Liz Staruch; Fall 2021)

Speaking Emphasis Subcommittee (reports to Gen Ed)

  • Jenna Becker Kane: Chair
  • Ian Morrison (proxy for Shawn Pfeil; Fall 2021)
  • Juliet Wunsch (Spring 2022)
  • Jon Fowler
  • Neil Curtis
  • Karen Watkins
  • John Craig

Writing Emphasis Subcommittee (reports to Gen Ed)

  • Justin Rademaekers: Chair
  • Amy Pajewski
  • Michelle Blake
  • Dawn Patterson
  • Amy Baker
  • Marie Bunner
  • Ian Morrison (Spring 2022)
 
Back to top of page.